SGK - SSK HİZMET DÖKÜMÜ
Sitemiz üzerinden Sgk sorgulama, sgk hizmet dökümü alma, sgk gün sorgulama, ssk prim sorgulama, sgk borç sorgulama, e sgk, tc ile sgk sorgulama, şifresiz sgk sorgulama İşlemlerini Rahatlıkla yapabilirsiniz

SGK Borç Sorgulama

SGK borç sorgulama, tc ile sgk borcu öğrenme, çalışan, işveren sgk borcu öğrenme, sgk bağkur borç sorgulama nasıl yapılır ve SGK sistemine yansıtılmış sgk borçları ile ilgili bilinmesi gereken tüm ayrıntılar... Sosyal Güvenlik Kurumu primleri özel sektörde veya devlet memuru olarak çalışanlar adına bağlı oldukları kurum tarafından düzenli bir şekilde yatırılmaktadır. Ülkemizde hangi sektörde olursa olsun işe başlayan bir çalışanın primleri işe başladığı ilk günden itibaren düzenli olarak yatırılmalıdır. Deneme sürecine tabi tutulan çalışanlar için de durum bu şekildedir ve yatırılmayan primlerden kurum sorumludur.

 

Bağkur sistemi ile primlerini yatıran kişiler için ise durum biraz daha farklıdır. Kendi işini yapan ve sigorta primlerini elden yatıran vatandaşlarımız her ay bağkur tarafından belirlenmiş prim oranına göre düzenli olarak SGK primlerini yatırmaktadır. Yatırılmayan primler SGK prim borcu olarak sistemde görülmektedir. Bireysel olarak yatırılan primler ve özel sektörde işveren tarafından yatırılmayan primlerden ötürü çalışanın sigorta prim borçlarının olduğu sistemde görülebilmektedir. Diğer taraftan işveren tüm çalışanlarının sigorta primlerini sistem üzerinden yatırmakta ve yatırılmayan primler de şirket veya işletme adına sistem üzerinden işveren sgk borcu olarak görülmektedir.

 

Yani bir diğer ifade ile SGK borçları hem işveren hem de çalışan için sgk borç sorgulama ekranından görülebilmektedir. SGK borç sorgulaması e devlet üzerinden şifreli olarak yapılabildiği gibi anlaşmalı bankalar aracılığı ile de şifresiz olarak öğrenilebilmektedir. Bundan birkaç yıl önce şifresiz yani e sgm üzerinden öğrenilebilmekteydi ancak güvenlik zaafiyetinin ortaya çıkmasından ötürü artık bireysel şifreler ile sgk borçları öğrenilebilmektedir. E devlet üzerinde güvenilir e devlet sgk borç sorgulama yapmak istiyorsanız öncelikle PTT şubelerinden şifrelerinizi almalısınız. 

 

SGK Prim Borcunu Yatırmak Neden Önemlidir?

 

SGK prim borçlarının düzenli bir şekilde yatırılması büyük önem taşımaktadır. Düzenli yatırılmayan primler hem emeklilik gün sayısının az olmasına hem de sağlık imkanlarından yararlanma konusunda sıkıntıların meydana gelmesine sebep olabilir. SGK emeklilik başvuru yapıldığı zaman yıl içerisinde prim ödemesi yapılmayan, yani eksik primlerin bulunması sistemde sgk borcu olarak görüleceği için geçmiş döneme ait olan bu borçlar yatırılmadan emekli olabilmek mümkün olmayacaktır. SGK borcunu ödedikten sonra emeklilik dilekçesini kurumunuza varabilirsiniz. 

 

SGK BORÇ SORGULAMA İÇİN TIKLA

 

Diğer Yazılar