SGK - SSK HİZMET DÖKÜMÜ
Sitemiz üzerinden Sgk sorgulama, sgk hizmet dökümü alma, sgk gün sorgulama, ssk prim sorgulama, sgk borç sorgulama, e sgk, tc ile sgk sorgulama, şifresiz sgk sorgulama İşlemlerini Rahatlıkla yapabilirsiniz

Sigorta Sorgulama

Sigorta sorgulama, e devlet sigorta prim öğrenme, sigorta primleri toplam sayısı, SGK sigorta hizmet dökümü alma ve çalışan sigortalılığı ile ilgili tüm detaylar... Sigorta, çalışanlar arasında SGK ve SSK primleri olarak bilinmektedir. İşe başlayan her çalışanın sigorta primleri işveren tarafından düzenli olarak yatırılmaktadır ve yatırılması da kanuni zorunluluk olarak teminat altına alınmıştır. Sigortasız işçi çalıştırılması anayasal düzen içerisinde mümkün olmayan bir durum olduğu için çalışanın sigortasının yatırılmaması da adli ve idari para cezalarının kesilmesine sebep olmuştur.

 

Bu yönü ile çalışanların sigorta primlerinin yatırılması ve şeffaf bir sistem üzerinden bunların takip edilmesi son derece önemli bir konu haline gelmiştir. E devlet sgk sigorta sorgulama ekranından çalışanlar işe başladıkları ilk andan itibarenki sigorta primlerini tüm detayları ile öğrenebilmektedirler. İşe başlama anından itibaren sigorta düzenli olarak yatırıldığı için sigorta hizmet dökümü ekranından sigorta primleri görülmekte ve toplam sigorta prim gün sayısının hesaplaması da yapılabilmektedir. 

 

E Devlet Sigorta Prim Gün Sayısı Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Sigorta prim gün sayısı sorgulama ve buna bağlı olarak yapılan emeklilik hesaplama işlemlerinde çalışanların  sgk hizmet dökümünde görülen primleri baz alınmaktadır. Diyelim ki çalışma hayatınızın belli bir sürecinde elden prim yatırması yaptınız ancak belli dönemlerde primlerinizi eksik yatırdınız veya bazen hiç prim yatırmadınız. Sigorta sorgulama ekranındaki toplam prim gün sayısı hesaplaması yapılırken arada yatırılmamış primler ile ilgili hesaplama yapılmaz. Bu sebeple bu yatırılmayan primler eksik gün olarak görülür. Sigorta sorgulama ekranı e devlet şifreli sorgulama şeklinde olmaktadır.

 

E devlet ssk sorgulama ekranına girilerek Sigorta dökümü çıkarma ekranından sigorta sorgulama yapılmakta ve çalışanın ssk primlerinin tamamı görülebilmektedir. Topalm prim gün sayısı hesaplama yapılırken emeklilik yaşı hesaplaması da yapılabilmektedir. Ödenmiş ve yatırılmış maksimum sigorta gün sayısı ve kademeli emeklilik yaşının gelmesi ile birlikte emeklilik başvurusu yapılabilmektedir. 

SİGORTA SORGULAMA İÇİN RESME TIKLAYINIZ

Diğer Yazılar